טיפולים אוטולגיים

טיפולים אוטולוגיים (טיפולי PRP) הינם טיפולים זעיר-פולשניים המבוססים על חומר ממקור עצמוני – חומר שהגוף שלנו מייצר בעצמו. הוכח מחקרית כי טיפולים אוטולוגיים יכולים להפוך את הגנטיקה גם אצל מי שהנשירה כבר החלה אצלם. עם זאת, יודגש כי כל גוף מגיב אינדיבידואלית ולכן אין דרך לדעת מראש מי יגיב לטיפול ובאיזו עוצמה. הסטטיסטיקה של המרפאה מלמדת כי קו הטיפול הראשון שלנו – סדרת TS-PRP*8  – מניב תוצאות טובות בקרב כ- 75% ממאות מטופלינו. למטופלים שלא הגיבו (או הגיבו באופן חלקי) לטיפול זה, אנו ממליצים לעבור לקו הטיפול השני ולבצע טיפול בודד (או יותר) של TS-PRP*14 , אשר סטטיסטית, מניב תוצאות אצל כ-50% מהמטופלים.

הקשר בין ריכוז הטסיות לתוצאות טובות אינו ברור ולא בהכרח טיפול אחד אפקטיבי מהאחר

הטיפול בתאי אב הינו טיפול אוטולוגי פולשני יותר מטיפולי הטסיות והוא מומלץ כקו טיפול שני או שלישי למי שעברו סדרת  TS-PRP אשר הניבה תוצאה לא מספקת. ישנם מטופלים הבוחרים לבצע טיפול זה כקו טיפולי ראשון ומבצעים טיפולים משמרים בטכנולוגיית תאי אב או TS-PRP.    

בטיפולים האוטולוטגיים , עושה צוות המרפאה שימוש בציוד מתקדם ובלעדי החל ממבחנות ייחודיות ביבוא אישי מארה"ב וכלה בטכניקות חדשניות להפרדת תאים והזרקת שיער לקרקפת.

בזכות זאת, המרפאה מציעה את מגוון טיפולים ייחודיי באיכותו והיקפו בישראל ובעולם. המגוון הרחב, מאפשר התאמה אישית של פתרונות לנשירה והתקרחות, בהתאם למצבם של המטופלים והמטופלות המגיעים למרפאה. כך, מגדיל הצוות הרפואי את סיכוייהם של המטופלים לפתור את הבעיה המטרידה אותם ופוגעת במראה החיצוני, בדימוי הגוף ובביטחון העצמי.

 הטיפולים המבוצעים בטכניקות ייחודיות ובריכוזים גבוהים במיוחד, משלבים טכנולוגיות פורצות דרך בישראל ובעולם.

נשירת שיער

למי מיועד הטיפול

טיפול תרופתי
TS-8
הזרקה אוטומטית של נוזל PRP המכיל טסיות בריכוז של פי 8 מריכוז הטסיות הרגיל בדם- יוצרת תגובה טובה אצל יותר מ 75% מהמטופלים.
TS-14
הזרקה אוטומטית לקרקפת של נוזל PRP בריכוז פי 14 מריכוז הטסיות הרגיל בדם- מיועדת לאלו שהתגובה שלהם לטיפול בריכוז TS-8 אינה מספקת.
TS-RG
הזרקה אוטומטית לקרקפת של תאי אב מזקיקי השיער ישירות לקרקפת בטכניקה המוכרת מטיפולי ה- PRP- טכנולוגייה חדשנית למי שלא הגיב לטיפולים קודמים.
Hairstetics
מילוי מיידי של אזורים דלים וקרחות מקומיות במאות שערות בצבע ובאורך שלך.

טיפולי PRP

השימוש הרפואי בפלאזמה מועשרת בטסיות (PRP ) מוכר מזה עשרות שנים בתחומי האורתופדיה, כירורגית פה ולסת, קרדיולוגיה וטיפולים נוספים.

מהו טיפול PRP?

כבר לפני עשור הועלה הרעיון להעתיק את טכניקת השימוש ב-PRP גם לתחום רפואת העור ולהשתמש בה לעצירת נשירת שיער ועידוד צמיחה חדשה. דר' שלקוביץ הינו חלוץ טיפולי ה-PRP בישראל: בשנת 2008 היה הראשון שהשתמש ב-PRP להצערת העור ובשנת 2013 היה הראשון שביצע טיפולי PRP לעצירת נשירת שיער ולחידוש צמיחה.

מילון ה-PRP השלם

הפלזמה מכילה כ- 90% מים. הרכב זה מאפשר מעבר טסיות דם, תאי דם, הורמונים, אנזימים, ליפו-פרוטאינים, חומצות אמינו וסוכרים הדרושים לתפקוד יעיל של הגוף וכן רכיבים נוספים כמו חומרי מזון החיוניים לתחזוקת תאי הגוף. כמו כן, מאפשר נוזל הפלזמה הוצאה וסילוק פסולת אל מחוץ לגוף.

הטסיות הינן תאים הנוצרים במח העצם. הן חלק ממרכיבי הדם ומהוות חלק חשוב במערכת החיסונית של גופנו.

הטסיות אוצרות בתוכן 7 חלבונים שונים הנקראים "גורמי גדילה" (Growth factors ( אשר מיועדים להתניע ולטייב את צמיחת הגוף והתפתחות איבריו.

כאשר מסרכזים דגימת דם בצנטריפוגה, ניתן לראות במבחנה היווצרות של שלוש שכבות: החומר העליון הוא נוזל הפלזמה, השכבה הדקה שמתחתיו אלו הן כדוריות דם לבנות ולמטה נמצא נוזל אדום אלו הן כדוריות הדם האדומות.

נשירת שיער מוגברת והיעדר צמיחה חדשה, נגרמים עקב התקצרות הולכת וגוברת של מחזור חיי השערה. השערות מתקצרות ומדקקות בהדרגה מקצה השערה לכיוון הקרקפת. כאשר התהליך מתקדם ומגיע לזקיק השערה שנמצא בתוך הקרקפת עצמה – הזקיק מתנוון, אינו מייצר צמיחה חדשה ובצילום מיקרוסקופי לא נראה שערה שיוצאת מהזקיק.

PRP TS-8

במרפאה של ד"ר שלקוביץ, נוזל ה-PRP המוזרק לקרקפת, מכיל טסיות בריכוז של פי 8 מריכוז הטסיות הרגיל בדם. הסט הבסיסי כולל 2 טיפולים בריכוז זה, אשר יוצר תגובה טובה אצל יותר מ 75% מהמטופלים. במקרים בהם התגובה אינה מספקת מומלץ על טיפול שלישי או מעבר לריכוז גבוה יותר של טסיות.

PRP TS-14

טיפול זה הינו למטופלים שהגיבו באופן מועט מהרצוי או לא הגיבו כלל לריכוז TS-8. ברוב המקרים הם מגיבים טוב לריכוז גבוה יותר ולכן עוברים לביצוע 1-2 טיפולים נוספים בפרוטוקול 14TS-: באמצעות טכנולוגיה ייעודית נעשה שימוש בערכה אישית (KIT) המאפשרת יצירת PRP בריכוז טסיות של פי 14 מריכוז הטסיות הרגיל בדם.

לקיחת דגימת הדם, סירכוזה בצנטריפוגה, הוצאת כל
הטסיות והעברתן למבחנה ובה כמות מצומצמת של פלאזמה, יוצרת 4-6 מ"ל של פלאזמה מועשרת בטסיות.

נוזל ה- PRP מוחדר לאלפי נקודות (3000-4000!) בקרקפת של המטופל/ת ובכך, היא משלבת טיפול פעיל באזורים שנפגעו עם טיפול מונע לאזורים שעדיין מצמיחים שיער בריא.

ההזרקה האוטומטית הייחודית של ד"ר שלקוביץ מבטיחה:

 • טיפול אחיד לכל הקרקפת
 • כמות חומר אחידה בכל הזרקה
 • עומק חדירה קבוע בכל אחת מאלפי נקודות ההזרקה
 • הטיפול אינו כואב ואין צורך בהרדמת הקרקפת
הטיפול בהזרקות PRP/ TS-RG לקרקפת מותאם באופן אישי לנשים וגברים בכל הגילאים ומאפשר בניית תכנית טיפול ייחודית לסובלים מרמות שונות של נשירה, התקרחות או הידללות שיער. החומר המוזרק לקרקפת תפקידו לעורר את זקיקי השיער וליצור פעולה התחדשות המתבטאת בצמיחת שיער .על מנת להגיע לתוצאות יש צורך במספר טיפולים. כאשר מדובר באנשים הנמצאים בשלב מתקדם של התקרחות או שכבר איבדו לגמרי את שיערם, יש צורך לשלב השתלת שיער טבעי (גברים) או הזרקת שיער חליפי (Hairstetics ( לנשים.
מטרת הטיפול הינה להשתמש בגורמי הגדילה הנמצאים בטסיות, להפסקת תהליך ההתקצרות של חיי השערות. החומר הפעיל אמור לגרום להפיכת התהליך בזקיקים שעדיין לא התנוונו ובכך, להתניע תהליך של התחדשות וצמיחה של שיער חדש ובריא. לצורך הערכת אפקטיביות הטיפול, אזור הטיפול יתועד ויצולם ע"י צוות המרפאה באופן עקבי לפני ואחרי כל טיפול. הסכמת המטופל/ת לתיעוד והתחייבותם להופיע לכל צילומי הביקורת ככל שיידרשו לכך ע"י הרופא/ה, היא תנאי סף לביצוע הטיפולים. במרפאה של ד"ר שלקוביץ טופלו עד היום למעלה מ – 600 מטופלים ומטופלות – יותר מכל מרפאה אחרת בישראל! הניסיון שצברנו מלמד כי: 75% מהמטופלים מגיעים לתוצאה מרבית כבר לאחר שני טיפולים המתבצעים בהפרש של 3 חודשים זה מזה. 10% מהמטופלים הגיבו לאחר טיפול שלישי ועוד 10% הגיבו רק לאחר 4-5 טיפולים. 5% מהמטופלים לא הגיבו כלל ולא הראו כל תגובה לטיפול.
תופעות הלוואי העיקריות שיכולות להיגרם מהטיפול הינן נפיחות, אודם מקומי, זיהום מקומי, התקשות ושטפי דם. לעיתים רחוקות תיתכן נשירת שיער מוגברת, זמנית ומוגבלת באזור הטיפול.
Hairstetics - הזרקת שיער חליפי

תאי אב

הטיפול מתבסס על תאי שיער הנלקחים בהליך ביופסיה מקומית ועוברים הפרדה באמצעות ערכה אישית (פטנט רשום). התאים שהופרדו מתווספים בנוזל שיאפשר את הזרקתם לקרקפת בטכניקה המוכרת מטיפולי ה- PRP.
ידוע שבין 3-5% אינם מגיבים לטיפול ב- PRP המועשר בטסיות. לכן מציע ד"ר שלקוביץ טכנולוגיה טיפולית חדשנית להפקת תאים פרוגניטורים אשר יוזרקו לקרקפת.
 • סימון האזור התורם בעורף, בו קיימת צמיחת שיער תקינה.
 • ניקוי, חיטוי וגילוח האזור שהוגדר.
 • הזרקת הרדמה מקומית ע"י הרופא/ה לאזור המיועד ללקיחת הדגימות.
 • ניקוי וחיטוי ליצירת אזור סטרילי.
 • פתיחת ערכה אישית (פטנט רשום) לביצוע הפרדת והנזלת התאים הפרוגניטורים.
 • לקיחת דגימות העור מהעורף מתבצעת באמצעות חיתוך זעיר של העור עם סכין עגולה בקוטר 2.5 מ"מ בשיטת PUNCH.
 • העברת דגימות העור למיני-מכשיר המפרק את הרקמה שנלקחה ויוצר ממנה מיקרו שתלים של תאים פרוגניטורים.
 • הוספת המיקרו שתלים לנוזל ייעודי, לקבלת תמיסת הזרקה נוחה לעבודה.
  התמיסה מוזרקת לקרקפת ע"י פרמדיק /אסיסטנט רפואי באמצעות האקדח המשמש להזרקות בטיפולי PRP השונים.
 • ההזרקה עם האקדח מבוצעת ללא הרדמה כיוון שאינה כואבת. במידה והמטופל/ת חש כאב – מוסכם כי י/תבקש מהמטפל לעצור מידית את הטיפול ולשנות את תנוחת ההזרקה כך שלא י/תרגיש כאב.
 • משך הפעולה הוא כ- 45-60 דקות.
  המטופל/ת מתבקש/ת להימנע מלחפוף את הראש במשך 6 שעות ולא להיכנס לבריכה או לים במשך 4 ימים.
סיכונים וסיבוכים בטיפול זה הינם נדירים, אך במידה וכן הם כוללים חוסר תחושה, עקצוצים או הצטלקות חריגה באזור ממנו נלקחו הדגמות. סיכונים וסיבוכים סבירים באזור לקיחת הדגימות ו/או באזור ההזרקה לקרקפת יכולים לכלול נפיחות, אודם מקומי, זיהום מקומי ו/או שטף דם .
מטרת הטיפול הינה להשתמש בתאים הפרוגניטורים להפסקת תהליך ההתקצרות של חיי השערות. הזרקת הנוזל לכל הקרקפת אמורה ליצור פעולה כפולה בה עוצרים את תהליכי נשירה ובאותו הזמן גורמים להפיכת התהליך בזקיקים שעדיין לא התנוונו. טיפול אפקטיבי אמור להתניע תהליך של התחדשות וצמיחה של שיער חדש ובריא. בד"כ נדרש טיפול בודד אחת לשנה, הן להתנעת צמיחה ועצירת נשירת שיער והן, לשימור התוצאה שהושגה ומניעת רגרסיה.
כמו בטיפולים רבים אחרים (IVF, כימותרפיה ועוד), גם בטיפולי TS-RG לא ניתן לצפות מראש או במדויק אם, איך וכמה טוב יגיב כל מטופל/ת לטיפול ומה תהיה התוצאה הסופית של הטיפול. הצוות המטפל יעשה כל מאמץ להגיע לתוצאה מיטבית, אך מאחר ובני האדם שונים מבחינת המבנה האנטומי ותכונות העור שלהם, כך גם תגובתם להזרקת TS-RG צפויה להיות שונה מאדם לאדם. תגובת המטופל/ת לטיפול תלויה בגורמים רבים ושונים שלעיתים אין לרופא ו/או למטופל שליטה מלאה עליהם. לכן, לא ניתן לצפות בוודאות מלאה לתגובה ו/או לתוצאה משביעת רצון.