7 הרגלים מגונים שגורמים להזדקנות העור

עישון

עישון מזיק לבריאות,  זאת עובדה.חלק מהנזק הבריאותי הוא שהעישון מאיץ את תהליך ההזדקנות הטבעי. מחקרים רבים הוכיחו והצביעו על השוני המוחשי בין אנשים מעשנים לבין אנשים לא מעשנים, תהליך ההזדקנות מואץ באופן מובהק אצל אנשים מעשנים. בזמן עישון סיגריה נושמים רעלים וחומרים מסרטנים הפוגעים באיברים, כולל האיבר הגדול ביותר בגוף – העור. בנוסף לכך גם פעולת העישון עצמה מאיצה את תהליך ההזדקנות, היות ובזמן עישון מכווצים ומשחררים את אזור השפתיים. חזרה תכופה על הפעולה יוצרת קמטים עמוקים סביב השפתיים.

.

SPF – Sun Protection Factor

במסגרת המאבק נגד קמטים, השיזוף הוא כמובן גורם משמעותי וכדי להימנע ממנו צריך לא להיחשף לשמש בכלל, דבר שהוא בלתי אפשרי ולכן חשוב לדאוג שקרם הלחות היומי שלנו יכיל מקדם הגנה מפני השמש בעל 30 SPF לפחות. שימוש בקרם לחות המכיל מקדם הגנה ימזער בהחלט את נזקי השמש ובאופן ישיר את תהליך ההזדקנות של העור. חשוב לציין כי שמש מזיקה לא נמצאת רק בימי הקיץ וגם בימות החורף ישנה קרינה של UV אשר מזיקה לעור ולכן ההמלצה הנכונה היא שימוש  יום יומי
על כל אזורי העור החשופים ובכל גיל. אזור נוסף שנוטים לשכוח בהגנה והטיפוח הוא עור גב הידיים. כפי שדואגים לעור הפנים והצוואר יש לדאוג לעור הידיים העדין והחשוף לא פחות לנזקי השמש. רצוי להשתמש בקרם ידיים המכיל  SPF 30 כל השנה, על מנת  להימנע מפני קמטים וכתמי גיל.

סוכר

תזונה עשירה בסוכר היא לא רק רעה לגוף שלנו, היא גם משפיעה מאוד על העור שלנו. חוקרים גילו כי כאשר אתם אוכלים סוכר, הוא נצמד לחלבונים הפוגעים בחלבונים אחרים כמו קולגן ואלסטין האחראים לנפח העור וגמישותו. לאחר פגיעה כזאת הקולגן והאלסטין הופכים שבירים ויבשים ומאבדים את היכולת לשמור על העור גמיש, כאשר התוצאה של זה היא עור מקומט.

משקפי שמש

משקפי שמש הם יותר מאשר אביזר אופנה שנחמד שיהיה. צריך להרכיב משקפי שמש באופן יומיומי על מנת להגן על העיניים ואזור העין מפני נזקי קרינת ה UV הנגרמת מחשיפה לשמש. משקפי השמש יוצרים צל על העיניים ועוזרים לנו להתמצא בשמש מבלי לכווץ את העין כדי לראות משהו, הכיווץ כשלעצמו גורם עם הזמן לקמטים סביב העין.

מסטיק ונשיכת שפתיים

מחקרים הראו כי לעיסת מסטיק באופן תדיר גורמת לקמטים סביב הפה. הפעולה החוזרת ונשנית של השרירים בעת לעיסת מסטיק יוצרת עם הזמן קמטים סביב הפה, כמו כן נשיכת שפתיים או פנים החך מתוך הרגל מגונה אף היא חורצת קמטים סביב השפתיים.

תנוחות בשינה

אולי קצת מצחיק לחשוב על קמטים מתוך שינה, אולם תחשבו על זה רגע, אנו מבלים זמן לא מבוטל בשינה במהלך חיינו, לרוב אנשים מסגלים לעצמם תנוחה מסוימת וכך הם ישנים לילה אחר לילה. לעיתים התנוחה שסיגלתם לעצמכם יוצרת קפל בעור בזמן השינה וחזרה על כך מידי לילה בסוף תגרום לקמט באותו אזור. דוגמאות לכך הן : כאשר ישנים על הצד, אזור הפנים הנוגע בכר באופן מתמיד יהיה , לאורך השנים , מקומט יותר מהצד השני. כמו כן, נשים הישנות באופן קבוע על הצד מפתחות עם הזמן קמטים בין השדיים המכונים  sleep lines  .

לחץ

לחץ הוא מקור ידוע להזדקנות בטרם עת. תחשבו רגע על  הבעת פנים של אדם בשעת לחץ ותראו שניתן להבחין בחריצי הדאגה, עכשיו תחשבו על בן אדם לחוץ שחי את חייו בלחץ תמידי, הנזק יקדים להגיע ופרצופו יספר את סיפור חייו..
 
זקנה כמובן היא דבר טבעי ובלתי נמנע, יחד עם זאת תוצאותיה אינן אסתטיות בלשון המעטה ולא כולם חיים איתם בשלום. למזלנו,  יש בידינו לפעול על מנת למזער אותה או לפחות לעכב  מעט…..
 
בהצלחה!!